Czy urządzenie domowego biura to przysłowiowa bułka z masłem? Czy wystarczy komputer, drukarka i dostęp do internetu, by związek domu z pracą był udany i owocny? W tym artykule dowiesz się, że to, co się wydaje jasne jak słońce, nie zawsze takim jest. Przeczytaj i sprawdź, co mogło umknąć Twojej uwadze!
Zacznij od siebie! – stwórz domowe biuro z myślą o Twoich potrzebach
Szef jest daleko – gdzieś na drugim końcu wirtualnego świata… Tylko Ty decydujesz, jak ma wyglądać Twoje miejsce pracy! Zanim jednak zaczniesz projektować domowe biuro, odpowiedz sobie na kilka pytań – przyzwyczajanie się do tego, że ktoś inny decydował za Ciebie mogło sprawić, że praca zamiast być pasją, stała się nieprzyjemnym obowiązkiem.
Skowronek czy sowa?
Skowronki lubią wcześnie wstawać i pracować w dzień, sowy natomiast preferują nocne życie. Która grupa najbardziej Ci odpowiada? Jeśli chętniej pracujesz w dzień, to nie musisz się za bardzo martwić o profesjonalne oświetlenie, ale za to mogą czyhać na Ciebie liczne i podstępne rozproszenia, które w dodatku lubią się przepoczwarzać.
Przeczytaj również: Zarobki w copywritingu – dlaczego są tak zróżnicowane?
Wolisz pracować wieczorem albo w nocy? Nic nie stoi na przeszkodzie! Ryzyko wystąpienia rozproszeń znacznie spada – domownicy smacznie śpią i cieszą się sennymi przygodami, a Twój wzrok nie sięga tam, gdzie sięgnąć by chciał (np. po telefon z newsami z Facebooka). À propos wzroku – noc nie jest jego sprzymierzeńcem, trzeba zadbać o odpowiednie lampy dla Twojego domowego biura. Dobrze jest też zaopatrzyć się w okulary z filtrem niebieskiego światła, a także w preparaty z borówką czernicą, które korzystnie wpływają na ostrość widzenia.
Twórcza cisza, a może ożywczy gwar?
Skupienie się na konkretnym zadaniu to dla Ciebie istna syzyfowa praca i tylko spokój może uwolnić Twój kreatywny potencjał? Jeśli tak, to potrzebujesz osobnego pomieszczenia lub wydzielonej strefy – nie ma sensu ulegać złudzeniom, że miłośnicy ciszy zamienią się nagle w entuzjastów głośnych wrażeń. Inspiruje Cię zgiełk i uwielbiasz wszelkie możliwe odgłosy? Możesz pracować, gdzie tylko zechcesz – każde miejsce akcji (pracy) będzie odpowiednim tłem dla Twojego geniuszu!
Co się przyda?
Wyposażenie biura zależy od rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy. Pewnie zdążyłeś już przejrzeć wiele praktycznych akcesoriów, może już nawet zrobiłeś listę zakupów… Zastanów się jednak, czy potrzebujesz tańszej drukarki atramentowej, jeśli drukujesz dwie strony na miesiąc? Może lepiej kupić drukarkę laserową – nie musisz się martwić, że tusz szybko wyschnie i będzie trzeba kupować nowe kartridże.
Jeśli wszystkie dokumenty masz w komputerze, to nie przyda Ci się elegancki regał, modny segregator czy markowy długopis.
O pieniądzach też trzeba czasem porozmawiać
Dałeś się już ponieść na skrzydłach wyobraźni? To teraz pora zejść na ziemię i… obliczyć wydatki! Oceń możliwości i perspektywy Twojego budżetu, a dopiero potem pomyśl o zakupach. Zauważyłeś, że wizja idealnego domowego biura nie współgra z Twoimi finansami i musisz z czegoś zrezygnować? Dokonując korekty wydatków pamiętaj, by nie oszczędzać na zdrowiu. Zamiast regału, możesz kupić kartonowe pudła albo organizer z szufladami, ale nie rezygnuj z kupna odpowiedniego biurka czy krzesła.
Dobrana para w domowym biurze
Biuro w biurowcu, w biurze biurko, a za biurkiem biurokracja i nastała… konsternacja. Czas to zmienić! Biurowca nie potrzebujesz, bo pracujesz w domu, a zamiast biurokracji wstawmy za biurko… krzesło – i już wszystko wokół nas staje się piękne i radosne. No prawie…, bo jeśli krzesło z biurkiem do siebie nie pasują, to bolą kości i szybko znika piękny smak radości. Czas zatem na uwagi techniczne!
- Biurko – wysokość biurka w domowym biurze powinna być dopasowana do Twojego wzrostu. Jeśli np. Twój wzrost wynosi 165 cm, to biurko powinno być wysokie na ok. 70 cm. Możesz też kupić sobie biurko z elektryczną regulacją wysokości (od 70 cm do 128 cm).
Blat biurka powinien by tak szeroki, by mogło się na nim zmieścić wszystko to, co jest Ci niezbędne do pracy: komputer, myszka, drukarka, ewentualnie drugi ekran (szczególnie przydatny w pracy tłumacza). Biurko powinno być ustawione w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, najlepiej, żeby stało przodem lub bokiem do okna.
- Krzesło – pracując w domowym biurze powinieneś czuć się komfortowo. Wygodne i solidne krzesło to podstawa. Krzesło powinno mieć możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia oparcia. Dobrze, żeby było właściwe wyprofilowane, tak aby dopasowało się do Twojej sylwetki i dzięki temu zapewniło Ci utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
Krzesło powinno być wyposażone w podłokietniki, które gwarantują właściwe ułożenie rąk – od łokcia aż do dłoni. Podłokietniki zapobiegają garbieniu się i pomagają odpocząć dłoniom, zmęczonym długotrwałym pisaniem na klawiaturze.
Krzesło i biurko nie muszą być prima sort – najważniejsze jest to, by były wygodne, funkcjonalne i bezpieczne dla Twojego zdrowia.
Na koniec ciekawostka – skąd biuro w domowym biurze?
Słowo biuro pochodzi od francuskiego słowa: bureau – stolik do pisania, które jest pochodną starofrancuskiego słówka: bure oznaczającego grube, wełniane sukno wykorzystywane jako obicie stołu. A skoro biurko, dawniej stolik do pisania, jest najważniejszym meblem w biurze, to już wszystko wiadomo!
Autor tekstu: Anna Machalica
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz