Wierzę, że dobre nawyki czynią człowieka lepszym. Taka osoba staje się nie tylko cenniejsza dla swojego otoczenia, ale też dla samej siebie. Dlatego trzymanie się pewnych reguł z czasem polepszy jakość Twojego życia. Zapraszam Cię do zapoznania się z nawykami, które warto wprowadzić!
Dobre nawyki – lista do rozważenia
Chciałbym na wstępie zaznaczyć, że pozycje na liście nie są uporządkowane pod względem istotności. Każda część listy ma w sobie cząstkę dobra, co oznacza, że cała lista składa się z wielu takich cząstek. To pakiet pozytywnych zasad, do których warto się stosować.
Jeśli możesz zrobić coś TERAZ, zrób to!
Nie warto odkładać danego zadania lub wyzwania na później i liczyć na to, że „będzie na to lepszy czas”. Jeżeli możesz zrobić coś w najszybszym możliwym terminie, ponieważ sytuacja jest sprzyjająca lub co najmniej neutralna, nie myśl nad tym, że może jednak lepiej poczekać na jeszcze lepszy moment. On może prędko nie nadejść. Trzeba wykorzystywać stabilną pozycję tak długo, jak jest to możliwe.
Pamiętaj, że ta zasada nie zachęca do bardzo ryzykownych działań – jak wyżej wspomniałem, korzysta się z optymalnych warunków, które umożliwiają optymalne rozwiązanie. Oczywiście można załatwiać pewne sprawy również w mało sprzyjających warunkach, jednak z tym lepiej uważać, choć jest to możliwe.
Ważne jest to, aby nie bać się działać. Jeśli czegoś nie spróbujesz, to nie dowiesz się, jaki będzie tego efekt. Dlatego, gdy przykładowo odkładasz naukę nowego języka lub jakiejś nowej umiejętności, kwalifikacji, musisz wiedzieć, że marnujesz wtedy czas na zbędne czekanie zamiast już zacząć go poświęcać na swój cel.
Utrzymuj porządek w swoim domu – warto!
Większość ludzi spędza przeważającą ilość swojego czasu w domu. Nawet jeśli nie jesteś jednym z nich, stworzenie przyjemnych i zorganizowanych warunków do życia w swoim domu to zdecydowanie dobry nawyk, który warto wprowadzić.
Sprawdź, Jak się rozwijać zawodowo?
Przede wszystkim zadbaj o to, ażeby każda rzecz miała przynajmniej mniej więcej swoje miejsce. To rozwiązanie sprawi, że nie będziesz tracić czasu na szukanie lub przestawianie potrzebnych Ci rzeczy. Ponadto, gdy nie możesz czegoś znaleźć zapewne się frustrujesz; ta reguła oszczędzi również niepotrzebnych nerwów.
Nie dopuszczaj do bałaganu i brudu – sprzątaj regularnie np. w kuchni czy też odkurzając. To bardzo dobry nawyk, który zresztą odwołuje się do pozycji powyżej. Życie w czystości i porządku jest dużo bardziej przyjemne. Co więcej, sprzyja takim wartościom, jak: kreatywność, dobre samopoczucie i intensywne chęci do działania.
Dlaczego dokładność ma ogromne znaczenie?
Cokolwiek się robi, warto zadbać o to, aby zrobić to porządnie. Gdy wykonujesz jakąś czynność, zastanów się, czy robisz ją wystarczająco dokładnie i w miarę możliwości wprowadź ulepszenia.
Na przykład, gdy coś naprawiamy, tworzymy czy też zgłębiamy naszą wiedzę na jakiś konkretny temat, naprawdę warto zadbać o szczegóły, gdyż to właśnie one zadecydują o jakości. Trwałość, estetyka i tego typu pojęcia mają swoje korzenie w szczegółach. Doskonałość wymaga czasu i prawdziwego zaangażowania.
Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z dążeniem do dokładności, albowiem może to wpłynąć negatywnie na efektywność. Działa to następująco: im bardziej idzie się na jakość, tym dana czynność wymaga więcej czasu i zaangażowania. Jednakże zbytnie dążenie do doskonałości doprowadza do spowolnienia i zmniejszenia efektywności.
Z drugiej jednak strony zbyt duży nacisk na ilość, a nie jakość (czyli dużo większa szybkość ze znaczną stratą jakości) jest bardzo przykry i negatywny w skutkach. To właśnie w takiej sytuacji powstają rzeczy niskiej jakości oraz niedokładność ogółem.
Końcowe słowa o dobrych nawykach
Pamiętaj, aby w życiu codziennym zachować balans i wewnętrzną harmonię. Wyrobienie sobie dobrych nawyków powinno Cię do tego przybliżyć. Jednakże nie warto przesadzać w żadną ze stron, chociaż lepiej zrobić coś bardziej dokładnie niż mniej. Szukaj złotego środka!
Autor tekstu: Olivier Wojciechowski
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz