Darmowe zdjęcia stockowe – skąd je pobrać?

Prowadzisz Facebooka, Instagrama lub firmowego bloga? Jesteś specjalistą od mediów społecznościowych? Jeśli tak, to wiesz, że dobre konto nie obejdzie się bez zdjęć. Dowiedz się, gdzie znaleźć darmowe grafiki!

Darmowe zdjęcia stockowe a prawa autorskie

Zanim wykorzystasz dane zdjęcie musisz dowiedzieć się, czy jest chronione prawami autorskimi. Jeśli tak, to sprawdź, czy jego autor/autorka wyraził/-a zgodę na rozprzestrzenianie i na jakich warunkach. Wykorzystywanie grafik niezgodnie z licencją jest czynem karalnym i mogą grozić za to konsekwencje prawne!

W uproszczeniu, grafiki w Internecie można podzielić na 3 grupy:

  • Udostępnione na bazie Creative Commons Zero (w skrócie CC0), z których można korzystać w szeroki sposób, nawet komercyjnie.
  • Domena publiczna, czyli dzieła, co do których majątkowe prawa autorskie wygasły z czasem lub też nigdy nie działały.
  • Udostępnione na licencji Creative Commons z określonymi przez autora/autorkę warunkami, których należy przestrzegać rozprzestrzeniając dzieło.

Darmowe zdjęcia stockowe na licencji CC0

Jeśli chcesz wypromować swoje suplementy dla psów i potrzebujesz zdjęcia uroczego psa, skorzystaj z poniższych serwisów! Licencja CC0 zezwala na wykorzystanie dzieł jako grafik promocyjnych.

Pixabay

Serwis posiada bogatą ofertę: od prostych grafik po piękne zdjęcia przyrody. Niektóre z nich należy zakupić, ale wiele jest całkowicie darmowych.

Pixnio

Witryna podobna do Pixabay. Posiada tysiące zdjęć do wykorzystania z przeróżnych kategorii.

Pickup Image

Prowadzisz bloga o podróżach? Skorzystaj z Pickup Image! Zamieszczane tu fotografie krajobrazów zachwycą każdą podróżniczą duszę.

Travel Coffee Book

Witryna z pięknymi, darmowymi zdjęciami dla podróżników.

Stock Snap

Strona, która oprócz zdjęć oferuje też darmowy, prosty w obsłudze edytor grafik. Sprawdzi się doskonale do tworzenia materiałów promocyjnych!

Pexels

Serwis oferuje darmowe zdjęcia oraz filmy. Jeśli chcesz urozmaicić swoją witrynę, koniecznie tutaj zajrzyj!

Darmowe zdjęcia stockowe z domeny publicznej

Grafiki z domeny publicznej można wykorzystywać za darmo pod warunkiem, że autor/autorka jest podpisany/a oraz jest udostępnione źródło pozyskania zdjęcia.

Europeana

Finansowana przez Unię Europejską witryna oferuje tysiące tekstów kultury. Znajdziesz tu nie tylko zdjęcia, ale także książki, filmy oraz muzykę.

Przeczytaj także: Pisanie precli? Czy to się jeszcze opłaca?

Polona

Nasza polska biblioteka cyfrowa może pochwalić się ponad 2 milionami cyfrowych obiektów. Większość z nich operuje w domenie publicznej, więc możesz je wykorzystać na swojej stronie.

Metropolitan Museum of Art

Największe amerykańskie muzeum udostępnia swoje zbiory również w formie cyfrowej. Jeśli piszesz o sztuce, jest to świetne miejsce na znalezienie inspiracji!

NASA

Nie tylko zdjęcia sztuki należą do domeny publicznej, ale także fotografie kosmosu. Koniecznie zajrzyj, jeśli prowadzisz bloga o astronomii lub astrologii!

Część mniejszych muzeów również udostępnia swoje zbiory do wykorzystania jako darmowe zdjęcia stockowe. Są ciekawą alternatywą dla najpopularniejszych serwisów, więc warto skorzystać z ich oferty!

Creative commons – darmowe zdjęcia stockowe, ale…

Grafiki z poniższych serwisów mogą być bezpłatne w użytku, ale w zamian ich twórca oczekuje rekompensaty. Przykładowo może to być oznaczenie autora/autorki we wpisie wraz z odnośnikiem do jego/jej strony. Zanim skorzystasz z któregoś ze zdjęć zapoznaj się z licencją!

Flickr

Serwis oferuje około 300 milionów zdjęć na licencji Creative Commons. Jest to olbrzymi bank grafik, a każde zdjęcie jest jasno opisane co do obejmującej je licencji.

Foter

Witryna posiada w banku 200 milionów grafik, które możesz wykorzystać podając autora oraz licencję. Przy okazji serwis oferuje szybkie, automatyczne opisywanie zdjęć.

Darmowe zdjęcia stockowe – podsumowanie

Zanim skorzystasz ze zdjęcia z Internetu dowiedz się, jakimi prawami jest objęte. Licencja CC0 umożliwia najszersze wykorzystanie grafik, domena publiczna to dzieła, które wymagają podania twórcy, a Creative Commons wymaga spełnienia warunków określonych w licencji. Korzystaj z banków zdjęć, by ożywić swoją stronę oraz media społecznościowe!

Autor tekstu: Adrian Reszczyński

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *