Content specialist – czym się zajmuje?

Wiele zawodów związanych z tworzeniem zawartości na stronach internetowych wciąż dla wielu osób brzmi tajemniczo. Content writer, content marketer, content manager – te zawody nie są nowe, a nadal niewiele osób wie, na czym dokładnie polega praca osoby wykonującej jeden z nich. Dzisiaj omówimy, czym zajmuje się content specialist. Zapraszamy!

Content specialist – wprowadzenie

Musimy zacząć od pewnego faktu – rozwój Internetu stworzył zapotrzebowanie na zupełnie nowe zawody, o których kilka lat temu nikt by nawet nie pomyślał. Potrzebni są specjaliści, chociażby od wymogów Google czy SEO.

Nazwy najnowszych zawodów (szczególnie w marketingu) często przedstawiane są w języku angielskim. Co więcej, przed nazwą stanowiska często widnieje słowo „junior” lub „senior”, które informuje o hierarchii w firmie.

Dzisiaj skupimy się na stanowisku związanym – jak sama nazwa wskazuje – z contentem. Poniżej postaramy się wyjaśnić, kim jest i czym się zajmuje content specialist (możecie spotkać się z polską nazwą – specjalista ds. contentu).

Co możemy znaleźć w ogłoszeniach o pracę?

Jednym z najłatwiejszych sposobów na poznanie specyfiki danego zawodu jest… przejrzenie ogłoszeń o pracę. To właśnie w nich zawarty jest zakres obowiązków na danym stanowisku w danej firmie. Poniżej omówimy kilka ogłoszeń znalezionych na dwóch różnych portalach przeznaczonych do szukania pracy.

Ogłoszenie 1

W ogłoszeniu firmy działającej w branży kosmetycznej, content specialist z pewnością byłby odpowiedzialny za:

 • ustalenie harmonogramu publikowania treści na kanałach komunikacyjnych firmy;
 • kontakt ze społecznością skupioną wokół kanałów komunikacyjnych;
 • powiązania i współpracę z influencerami czy blogerami (także zagranicznymi);
 • kontakt z dystrybutorami;
 • produkcję sesji zdjęciowych;
 • analizę skuteczności podejmowanych działań;
 • obserwację działań konkurencji oraz planowanie kontrreakcji.

Jak widać, zakres obowiązków jest niezwykle szeroki. Niektóre z obowiązków pokrywają się z tym, co przypisywane jest content moderatorowi (monitorowanie treści na kanałach komunikacyjnych) oraz specjaliście ds. marketingu, który niekoniecznie specjalizuje się w stronach internetowych.

Ogłoszenie 2

Kolejna firma spolszczyła angielską nazwę i postanowiła poszukać eksperta od contentu (na potrzeby dzisiejszego artykułu uznajmy „eksperta” za synonim „specjalisty”). Zakres obowiązków prezentuje się więc następująco:

 • tworzenie wysokiej jakości wpisów i artykułów oraz szkiców materiałów skupionych na tematyce sprzedaży;
 • zarządzanie tworzeniem zawartości skupionej wokół markowego produktu;
 • pisanie scenariuszy filmów i innych materiałów prezentujących produkt;
 • okazjonalna współpraca z działem marketingu.

Jak widać, zakres obowiązków jest zupełnie inny niż w poprzednim ogłoszeniu, a przecież nadal chodzi o to samo stanowisko. Wyżej wymienione obowiązki bardziej przypominają pracę copy lub content writera. Przyjrzymy się jeszcze jednemu ogłoszeniu.

Ogłoszenie 3

Tym razem mamy do czynienia z ogłoszeniem „dużej firmy farmaceutycznej” poszukującej pracownika odpowiedzialnego za:

 • współplanowanie harmonogramu publikacji;
 • poszukiwanie nowych tematów treści;
 • pozyskiwanie, korektę i publikowanie branżowych lub marketingowych artykułów i opisów produktów.

To ogłoszenie również przedstawia odmienny zakres obowiązków. Więc czym właściwie zajmuje content specialist?

Content specialist – kim właściwie jest?

Podsumowując, jak pewnie zdążyliście się już zorientować – nie powstała jeszcze definicja, która jednoznacznie opisywałaby zadania leżące w kompetencji specjalisty ds. contentu. Nie jest to odosobniony przypadek, jeśli chodzi o zawody związane z pracą w Internecie. Za przykład może nam posłużyć zatem content writing. Do niedawna był on zaledwie częścią copywritingu. Dziś natomiast wiemy już, że jest to oddzielna dziedzina.

Po przeanalizowaniu trzech ogłoszeń o pracę można wywnioskować, iż zakres obowiązków zależy od indywidualnych potrzeb pracodawcy. Być może zmieni się to z biegiem czasu, ale na razie bycie specjalistą ds. contentu oznacza łączenie umiejętności z różnych dziedzin. Jest to też na pewno praca, która pozwala na ciągły rozwój.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *