Jak prowadzić blog firmowy i czy w ogóle warto to robić?

Wiele dużych i małych firm dodaje blog firmowy do swojego internetowego menu, robią to także wielkie korporacje. Co się za tym kryje? O czym piszą i co dzięki temu zyskują?

Blog firmowy to skuteczne narzędzie oddziaływania na wyniki sprzedaży

Zamieścić w nim można różnorodne wartościowe informacje w formie artykułów, poradników, analiz, recenzji, porównań czy infografik, a nawet webinarów i podcastów. Tego typu pożyteczne i pomocne treści pozwolą zrealizować wiele celów marketingowych, istotnych z punktu widzenia potencjalnych klientów, ale i dla wyszukiwarki Google.

Zwiększenie zasięgu i ruchu na stronie, czyli wzrost konwersji

  • Publikując wartościowe treści polepszamy pozycjonowanie bloga firmowego w wynikach organicznych, bo to bardzo ważny czynnik rankingowy Google. Dzięki temu trafia do nas coraz więcej użytkowników Internetu.
  • Pisząc nie tylko o produktach lub usługach, ale podejmując tematykę wielu pokrewnych dziedzin wydłużamy listę i długość fraz, na które wyświetla się strona.
  • Dzieląc się fachową wiedzą tworzymy wizerunek doradcy i eksperta, także w oczach zupełnie nowych użytkowników, którzy tej wiedzy szukają. Zapraszamy ich na stronę dając odpowiedzi na pytania i wartość dodaną, a nie tylko reklamę.
  • Umieszczając w blogu firmowym wpisy gościnne i pozyskując linki zewnętrzne poszerzamy grono czytelników i wzmacniamy pozycję rankingową.
  • Dzięki udostępnianym informacjom zbieramy cenną bazę subskrybentów, którym przedstawić możemy ofertę marketingową. Zachęcając do wyrażania opinii poznajemy potrzeby potencjalnych klientów.

Co i jak pisać w blogu firmowym, aby zwiększyć sprzedaż?

Warto tworzyć bloga tak, aby był skutecznym narzędziem marketingu treści. Ważna jest więc nie tylko odpowiednia zawartość, ale i forma, a także inne działania związane z jego prowadzeniem.

Treści bloga firmowego

Powinny być zgodne z zasadą EAT (Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness), bo strony z treścią wysokiej jakości, współpracujące z ekspertami i godne zaufania są lepiej postrzegane przez algorytmy Google. Najnowsza ich aktualizacja o nazwie Helpful Content premiuje treści przydatne dla użytkowników. Jak zapewnić publikację unikalnych i wartościowych artykułów? Z pewnością warto zdać się na copywritera, który zapewni profesjonalne i odpowiednio sformatowane treści.

Tematyka i słowa kluczowe

Sprawdzi się wybór oparty na analizie potrzeb i zapytań potencjalnych użytkowników. Warto poznać zagadnienia związane z daną branżą i dziedzinami pokrewnymi, a także zrobić przegląd działań konkurencji. Pomocne może być zapoznanie się z opiniami klientów oraz czytelników bloga. Konieczny jest dobór słów kluczowych zgodny z zasadami SEO, aby polepszyć pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Struktura i linki wewnętrzne

Blog firmowy powinien być atrakcyjny wizualnie dla czytelnika i ułatwić mu zapoznanie się z treścią. Optymalizacja linków wewnętrznych da możliwość podążania od ciekawego artykułu do produktu lub usługi. Odpowiednia struktura tekstów wpłynie na ich pozycjonowanie.

Regularne publikacje i promocja bloga firmowego

Aktualne i regularne treści są kluczowe dla wyników w wyszukiwarce Google. Premiowane są nowości, ale zaleca się też stosowanie tzw. recyclingu treści. Informowanie o nowych materiałach, aktywne promowanie ich w mediach społecznościowych i dodawanie linków dodatkowo zwiększy zasięgi.

Blog firmowy – podsumowanie

  • Blog firmowy jest szeroko stosowanym elementem marketingu treści (Content Marketing). Jak wynika z analiz, blogi, które zawierają więcej niż 54 materiały zwiększają ruch o 77%.
  • Odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu wartościowych treści – nowi czytelnicy wrócą na jego strony, jeśli ocenią informacje jako pożyteczne i pomocne. Wartość dodaną dla użytkownika premiuje też zdecydowanie Google.

Czy warto więc prowadzić fachowy blog firmowy? Z pewnością warto, a nawet trzeba.

Autor tekstu: Barbara Pęgiel

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *