Współczesna ekonomia obliguje firmy do stosowania marketingu cyfrowego w formie artykułów eksperckich zamieszczanych na blogach. Kto redaguje te teksty i według jakiego wzorca działa?
Czym są artykuły eksperckie?
Artykuł ekspercki to tekst specjalistyczny o wysokich walorach merytorycznych i prostym przekazie językowym. Autorami takich tekstów mogą być zarówno specjaliści w określonej dziedzinie, np. medycynie, jak i pisarze z wiedzą filologiczną lub bogatym doświadczeniem redakcyjnym.
Twórcy tekstów eksperckich przybliżają wirtualnym odbiorcom konkretną wiedzę w komunikatywny i atrakcyjny sposób. Zredagowanie tekstu eksperckiego wymaga dobrego rozeznania w dziedzinie naukowej, która jest popularyzowana za pomocą blogów. W praktyce taką wiedzę można pozyskać z materiałów eksperckich, czyli publikacji naukowych, z których należy sporządzić precyzyjny wyciąg.
Jak tworzyć artykuły eksperckie w 5 krokach?
Sztuki tworzenia tekstów eksperckich można się nauczyć, stosując wypracowane przez praktyków reguły działania. Zasada 5 kroków jest przejrzystą propozycją działania w określonej sekwencji ruchów:
- Krok 1, czyli przygotowanie do pisania.
Faza pierwsza jest tym etapem, w którym myślenie poprzedza działanie. Warto zapoznać się z tematem, przeanalizować pojęcia kluczowe i zastanowić się nad zadaniem do wykonania. Można w myślach zadać sobie pytania: co? komu? po co i jak chcę powiedzieć? Dobrze byłoby podjąć próbę sformułowania w myślach spontanicznych odpowiedzi na te pytania.
- Krok 2, czyli zapoznanie z materiałami eksperckimi.
Poszukiwanie specjalistycznej wiedzy na interesujący nas temat w zasobach Internetu może zająć sporo czasu, zwłaszcza jeśli sięgniemy po najnowsze publikacje anglojęzyczne. Zapoznanie z publikacjami powinno przybrać formę czytania krytycznego, ukierunkowanego nie tylko na zrozumienie, ale też wyselekcjonowanie najistotniejszej treści.
- Krok 3, czyli redagowanie pierwszej wersji.
Po wstępnej refleksji i zapoznaniu ze specjalistyczną literaturą trzeba zacząć pisać zdanie po zdaniu tekst o określonej długości, mierzonej ilością znaków ze spacjami (zapis skrótowy: zzs). Warto zadbać o prostotę przekazu oraz zastosować język korzyści, prezentując spodziewane efekty opisywanych rozwiązań naukowych, np. innowacyjnych metod leczenia.
- Krok 4, czyli segmentacja tekstu.
Po opracowaniu zawartości treściowej artykułu eksperckiego należy dopracować kształt, czyli formę wypowiedzi. Trójdzielność strukturalna wypowiedzi (wstęp, rozwinięcie, zakończenie) powinna być uwypuklona w postaci pogrubionych nagłówków. Sprawdzamy, czy wstęp jest wystarczająco zwięzły i nakłaniający odbiorcę do przeczytania. Niwelujemy również „ściany tekstu”, tworząc przejrzyste wypunktowania. W zakończeniu tworzymy esencjonalną i językowo strawną „pigułkę wiedzy” przedstawionej w artykule.
- Krok 5, czyli korekta językowo-stylistyczna i konfrontacja z zainteresowanym odbiorcą, np. osobą zlecającą napisanie tekstu.
Czytanie krytyczne pozwoli autorowi tekstu, którym może być copywriter, wychwycić błędy, a konfrontacja stanowiska autora z innym, np. z wizją właściciela firmy, może spowodować konieczność wprowadzenia drobnych modyfikacji, po których uzyskujemy gotowy do publikacji artykuł ekspercki.
Przeczytaj również: Błędy w tekstach SEO, które najczęściej się powtarzają
Copywriter jako zawód pożądany na rynku
W dobie intensywnie rozwijającej się rzeczywistości wirtualnej pojawiło się na rynku zapotrzebowanie na usługi w zakresie redagowania tekstów eksperckich. W odpowiedzi na te potrzeby powstał nowy zawód – copywriter. Profesjonalny twórca tekstów marketingowych, między innymi artykułów eksperckich, oprócz lekkiego pióra powinien wykazywać się zdolnością twórczego myślenia, rzetelnością i terminowością. Kompetencje copywritera weryfikują czytelnicy firmowego bloga.
Czy warto zainwestować w teksty eksperckie?
Dzielenie się wiedzą z wirtualnym odbiorcą stanowi formę reklamy i może przynieść firmie zwiększone zyski. Warto zainwestować w artykuły eksperckie, ponieważ budują pozytywny wizerunek firmy i zapewniają pożądany w pozycjonowaniu ruch na stronach internetowych.
Autor tekstu: Barbara Krawiec
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz