Czym są algorytmy Google i jak działają?

Codziennie miliony internautów wertują miliony stron internetowych w poszukiwaniu informacji. Jak to się dzieje, że wyszukiwarka Google odnajduje właśnie to, czego szukamy? Czy wyszukuje według jakiegoś klucza? Czy istnieją jakieś wytyczne takiego przeszukiwania? Otóż to.

Prosta definicja algorytmu Google

Algorytm wyszukiwarki Google to zdefiniowany zbiór zasad, którymi kieruje się ona w doborze stron internetowych wyświetlanych jako wynik. Reguły te można określić jako integralną część oprogramowania, ponieważ organizują treść i sprawiają, że użytkownik może znaleźć dokładnie to, czego szukał.

Współczesne komputery mają ogromne możliwości i w ułamku sekundy potrafią przewertować prawie 2 mld stron, żeby wyszukać wpisaną przez nas frazę. W trakcie tego przeszukiwania algorytmy Google analizują treści, zbierają informacje. Dla łatwego zrozumienia działania algorytmów funkcjonowanie ich można przypisać do trzech kolejnych czynności:

  • Skanowanie, czyli „czytanie” treści;
  • Indeksowanie, czyli wieloczynnikowa analiza;
  • Wyświetlanie, czyli zwrot wyników.

Czemu służą algorytmy Google?

Ogólnie rzecz biorąc, rządzą one całym mechanizmem wyszukiwania. Oceniają treść stron pod względem jakości i przydatności dla wyszukiwanej frazy. Ustalają też hierarchię wyników, umieszczając wyselekcjonowane strony najbardziej zgodne z frazą i spełniające określone warunki na czele. Głównymi elementami wpływającymi na wysokość pozycji wyniku to:

  • użycie odpowiednich fraz kluczowych w tytule, nagłówkach i treści tekstu,
  • szybkość otwierania stron,
  • ilość oraz wartość linków prowadzących do strony,
  • działanie strony na urządzeniach mobilnych.

Poza wymienionymi jest jeszcze wiele różnych czynników wartościujących strony. Przeważająca część z nich jest tajemnicą. Natomiast kilkanaście takich algorytmów jest ogólnie znanych.

Przykłady algorytmów Google, o których warto wiedzieć

Page Rank

Jest to pierwszy system wartościujący. W początkowej fazie swojego działania opierał się głównie na wskaźniku odnośników do innych źródeł. Zakładał wyższą wartość stron, jeśli mają więcej linków wychodzących, a także przychodzących. Łatwość manipulacji przy tym algorytmie wymusiła stworzenie kolejnych sposobów klasyfikacji stron.

Panda

Bada content, czyli zawartość witryny pod względem treści. Czuwa nad oryginalnością tekstu. Nie zezwala na plagiaty. Weryfikuje teksty pod kątem ilości, oceniając te dłuższe jako bardziej wartościowe. Przy czym analizuje go i ocenia jego merytoryczność.

Pingwin

Sprawdza odnośniki prowadzące do strony. Wykrywa te ze słabych jakościowo witryn lub portali z automatycznie generowanym contentem. Zwalcza nieetyczne chwyty marketingowe, obniżając wartość stron.

Koliber

Bazuje na zrozumieniu intencji użytkowników. Poszukuje odpowiedzi na pytania, jakie zadają internauci niekoniecznie według słów kluczowych, ale analizą tematyki i kontekstu, których poszukuje odbiorca. Z tego powodu tworzenie dobrych treści ma większe znaczenie.

Gołąb

Dopasowuje odpowiedzi wyszukiwania do lokalizacji użytkownika. Łączy on ze sobą wyniki wyszukiwania w sieci z mapami i wpływa na odnajdowanie konkretnych lokalizacji i miejsc.

Systemy algorytmów wciąż ewoluują. Aktualizacje pojawiają się nieustannie, aby eliminować nieuczciwe praktyki. Czasem wprowadzenie pozornie niewielkiej zmiany wywiera ogromny wpływ na pozycjonowanie oraz widoczność różnych stron w wynikach organicznych.

Czym skutkuje niedostosowanie się do aktualizowanych wytycznych algorytmów Google?

Jeśli algorytm Google wykryje, że jakiś element narusza oficjalne wytyczne dla webmasterów, nakłada karę na witrynę. Efektem może być spadek w wynikach wyszukiwania, a nawet w skrajnych przypadkach wyeliminowanie strony z rankingu. Zazwyczaj konkretne aktualizacje dotykają wielu witryn, ale mogą też mieć skutki pozytywne. Natomiast wykrycie ewentualnego spadku jest trudne do zweryfikowania ze względu na opóźnienie w jego wychwyceniu. Często Google w ogóle nie ogłasza zmian.

Algorytmy Google – podsumowanie

Warto znać najnowsze i najważniejsze aktualizacje algorytmów Google, aby strona osiągała jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Im lepsze dopasowanie witryny do wymagań wyszukiwarki, tym lepsza pozycja w rankingu.

Autor tekstu: Ewa Szweda

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *